Jakie są rodzaje płytek ceramicznych? Przewodnik

Chodząc pomiędzy sklepowymi półkami, można natknąć się na wiele różnych kształtów i kolorów. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że pod nazwą płytki ceramiczne kryje się znacznie więcej niż jeden rodzaj produktu. Co więcej, glazura i gres często używane są zamiennie z główną nazwą. Wbrew pozorom nie są to synonimy, a odmienne typy artykułów wykończeniowych. W tym artykule przybliżymy wszystkie z nich – opowiemy o tym, jak powstają, jakie są ich właściwości, a także jakie są ich zalety oraz wady.

Czym są płytki ceramiczne?

To nic innego jak flizy, które są wykonane z różnorodnych materiałów. Możemy tutaj wymienić przede wszystkim glinę, kwarc, skaleń, kaolinit, borki, azotki, siarczki oraz tlenki, na przykład glinu lub tytanu. W zależności od użytych do produkcji surowców, mogą mieć odmienne właściwości oraz sam wygląd.

Co więcej, płytki ceramiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych rozwiązań wykończeniowych. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta — występują w wielu kolorach i kształtach, a ich wykończenie może być zarówno matowe, jak i błyszczące. Bez problemu znajdziesz również produkty o chropowatej fakturze oraz te idealnie gładkie. Nic więc dziwnego, że płytki ceramiczne są tak często wybierane, skoro odpowiadają na oczekiwania i potrzeby wielu osób, nawet o różnych gustach.

Jakie są rodzaje płytek ceramicznych?

Tutaj możemy wymienić aż sześć produktów. Warto znać cechy charakterystyczne wszystkich z nich, żeby świadomie wybrać najlepszy rodzaj płytek ceramicznych do swojego domu lub mieszkania.

  1. Terakota to nic innego jak kamionka. To bardzo dobry jakościowo materiał wykończeniowy, który z powodzeniem może być umieszczony zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – od tych tradycyjnych, matowych, aż po te szkliwione, wyjątkowo błyszczące. Charakteryzują się niską nasiąkliwością, w granicach 3%, dzięki czemu niestraszne jej detergenty i wilgotne środowisko, w którym temperatury wahają się między niskimi i wysokimi.
  2. Klinkier to twarde płytki ceramiczne, które spodobają się wszystkim osobom, którym zależy na materiałach odpornych na wiele różnych czynników. Cechuje je dodatkowo niewrażliwość na niskie i wysokie temperatury. Dzięki nasiąkliwości na poziomie około 6% sprawdzą się w wielu pomieszczeniach, zarówno jako posadzka, jak i dekoracja ścienna.
  3. Glazura to delikatna opcja, choć powstaje w sposób do cegieł. Jest stosunkowo cienka i krucha, przez co stosuje się ją raczej wyłącznie w celach dekoracyjnych – w miejscach, które nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być stosowane w łazienkach i w kuchniach, ponieważ są pokryte politurą, dzięki której ich nasiąkliwość nie przekracza 10%.
  4. Gres to jeden z najpopularniejszych rodzajów płytek ceramicznych. Wynika to przede wszystkim z jego wytrzymałości i odporności na różnego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrze. Uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania, ścieranie czy mróz nie są w stanie mu zaszkodzić — ani pod względem funkcjonalności, ani pod kątem estetyki. Sprawdzi się więc zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.
  5. Cotto to najczystszy rodzaj płytek ceramicznych. Powstają wyłącznie z gliny pozyskanej zazwyczaj z okolic Morza Śródziemnego. Charakteryzuje je spora wytrzymałość i bardzo naturalna warstwa wizualna. Zwykle nie są zbyt duże i mają nieregularną fakturę. Świetnie dopasują się więc do wielu wnętrz i pomieszczeń.
  6. Płytki porcelanowe, choć brzmią delikatnie, są jednym z najlepszych wyborów do domu lub mieszkania. Dzięki wypiekaniu w bardzo wysokiej temperaturze (około 1400° Celsjusza), wyróżniają się wysoką twardością. Rysy, pęknięcia, mróz czy ogień nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. Utrzymanie ich w czystości nie należy do trudnych – wystarczy odrobina detergentu i woda, żeby przywrócić im pierwotny blask. Swojej estetyki i właściwości nie tracą nawet po wielu latach użytkowania.

Niektórzy wyróżniają jeszcze jeden rodzaj płytek ceramicznych, a mianowicie – spiek wielkoformatowy lub ceramiczny. To produkty, które mają zazwyczaj bardzo duże rozmiary, wykraczające znacząco poza standardowe wymiary. Powstają głównie z gliny, piasku oraz skały granitowej i są wypiekane w temperaturze blisko 1300°C, dzięki czemu mają bardzo niską nasiąkliwość. Sprawdzają się więc zarówno w kuchni (na przykład jako blat), jak i w łazience (na ścianie lub na podłodze).

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię